c_300_0_16777215_00_images_946_1222.jpgتورکمنیا- مطلب زیر را نظر محمد ( هوشنگ ) گل محمدی در گروه تلگرامی فراغی به اشتراک گذاشت: خواندن خبر پیشنهاد تغییر روز بزرگداشت مختومقلی فراغی از آخرین جمعه اردیبهشت به هفته اول آن ماه که در سایت دانشجویان ترکمن به نقل از اولکامیز، برای بسیاری از علاقمندان به بزرگداشت شاعر بزرگ ترکمن مختومقلی فراغی نا باورانه می نمود لذا بر آن شدم با پاسخگویی به دلایل پیشنهادی ارائه شده، نظر خویش را بیان کرده باشم:

 

بزرگداشت مختومقلی فراغی شاعر مشهور ترکمن در آخرین جمعه اردیبهشت هر سال، یگانه روز خاصی است که از برای ارج نهادن به پدر ادبیات ترکمن از سوی اقشار مختلف مردمی و دوستداران این شاعر بلند مرتبه ترکمن بر گزار می شود . آخرین جمعه اردیبهشت برای اهالی فرهنگ و ادب فارس وترکمن در استان همواره خاطره انگیز و مایه فخر ومباهات بوده و این ایام ، ایام بروز نبوغ شعر و شاعری و تحقیق و تألیف درمیان فرهیختگان و عالمان علمی و فرهنگی بشمار می آید .

اعلام پیشنهاد تغییر و جابجایی تاریخ بزرگداشت مختومقلی فراغی به دلایلی چند جای تأمل دارد :

1 – جمعه آخر اردیبهشت ماه بعنوان روز بزرگداشت مختومقلی فراغی در میان مردم جا افتاده و چه بسا همه ساله میهمانان داخلی وخارجی با حضور در جشن های فرهنگی وهنری این روز را به خاطر دارند و صمیمانه در آن شرکت می کنند . اگر دوستان پیشنهاد کننده خنکای بهار را بهانه ای در برابر گرمای هوا به حساب می آورند باید به ایشان متذکر شد که شرایط آب وهوایی و دمای آن در فاصله چند روز (هفته اول و هفته آخر) تفاوت محسوسی نخواهد داشت و از کجا معلوم که باران بهاری را در جمعه پیشنهادی دوستان نداشته باشیم .

2- زیبایی طبیعت آق توقای در اولین جمعه یا آخرین جمعه اردیبهشت آنچنان دگرگونی و تغییراتی را به همراه نخواهد داشت و این هم بهانه ای مورد قبول نیست زیرا که اردیبهشت دومین ماه فصل بهار است .

3 – آقایان پیشنهاد کننده جمعه آخر هفته را مستمسک قرار داده و موضوع امتحانات خرداد ماه را که چند روز بعد بر گزار می شود را پیش کشیده اند در حالیکه یک روز جمعه با احتساب پنجشنبه لطمه ای به امتحانات فرزندان آنان نمی زند و چه بسا آنان به لحاظ شرکت در یک و یا دو روز در جشن و تفریح از روحیه خوبی بر خور دار خواهند بود .

4 – آقایان گرام، دیدار کنندگان از قبور مختومقلی ودولت محمد آزادی در آق توقای تنها از میان کشاورزان زحمتکش نسیتند زیرا در آن روز از همه طبقه مردمی شرکت دارند . به ویژه اهالی منطقه که خود از قشر کشاورز و دامدار هستند با کمال میل در انجمن ها و تشکل های محلی برای فراهم نمودن تدارکات بر پایی روز مختومقلی در فعالیتند.

5 – و اما از جمله پیشنهادات عجیب اینکه فرموده اند ، چون در ترکمنستان زمان بر گزاری روز بزرگداشت مختومقلی را تغییر داده اند پس چرا ما هم دست به این کار نزنیم. دوستان محترم مختومقلی ایشان این شاعر شهیر متعلق به ایران است و مزار ایشان در همین آق توقای که همه ساله شاهد بزرگداشت آن در آخرین جمعه اردیبهشت ماه هستیم، قرار دارد و این تاریخ با توجه به سوابق و مشورت ها و رایزنی ها تعیین گردیده و اداره کل ارشاد اسلامی دو بار نسبت به برگزاری همایش های بین المللی اقدام نموده و در تقویم خود همانند دیگر سازمانها وانجمن مختلف فرهنگی و هنری به ثبت رسانیده است و در تقویم های سالیانه آخرین روز جمعه روز بزرگداشت مختومقلی ذکر گردیده است .

در پایان کوتاه سخن اینکه تغییر این زمان که بیش از دو دهه است مورد قبول عامه مردم قرار گرفته چیزی به جز به فراموشی سپردن اسطوره محلی و یا حداقل کم شدن استقبال عمومی را بدنبال نخواهد داشت . و خوش آیند صاحبان قلم و شعر وشاعری نخواهد بود .

 

نوشتن دیدگاه

کاربران محترم لطفا نظرات خود را با رعایت کلیهء شئونات اخلاقی و قانونی بدون توهین و افترا به اشخاص مرقوم فرمائید. ضمنا از ایمیل واقعی تان استفاده فرمائید. انتشار نظرات کاربران محترم به معنی تائید نظرات آنها توسط تورکمنیا نمی باشد.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب سایت در یک نگاه

 طراحی سایت نوین وب گستر