سیاسی

 

 

c_300_300_16777215_00_images_12.jpg

 

 ✍ تورکمنیا  _  وحید دلیجه :

✅《نام هر شخص علاوه بر اینکه علامتی برای اوست و باعث تمایز و تشخیص او از دیگران می شود؛ انتخاب صحیح آن می تواند تأثیر تربیتی و روانی زیادی بر او داشته باشد هر بار با صدا کردن او به این نام، باعث می شود که خود را با مفهوم و حقیقت آن بیشتر مطابقت داده بلکه خود را مصداق واقعی آن بداند.》✅ دین مبین اسلام که برای همه شئون زندگی برنامه و دستورالعمل داشته، ریزترین مسائل زندگی از مبداء تا معاد را با معارف بلند خود پوشش داده و قبل از ولادت انتخاب نام نیکو را سفارش نموده است.

✅ انتخاب صحیح نام می تواند تأثیر تربیتی و روانی زیادی بر او داشته باشد هر بار با صدا کردن او به این نام، باعث می شود که خود را با مفهوم و حقیقت آن بیشتر مطابقت داده بلکه خود را مصداق واقعی آن بداند.

✅ هر قوم و ملیتی که  در جهان هستی زندگی می کنند، بنابه زبان تکلم رایج کشور خود و فرهنگ و اصالت ملی و قومی اشان نام های خود را بر می گزیند. به طور مثال انگلیسی زبان ها نام های انگلیسی برای فرزندانشان انتخاب می کنند، یا اعراب اسم های عربی، یا چینی ها اسم های چینی، و ژاپنی ها، فارسی زبان ها، هندی ها و .... هر کدام از این
 ملیت ها اسم های خاص خود را دارند.
این اسم ها باعث می شود تا فرهنگ آن قومیت یا ملیت به طور مستمر بر سر زبان ها باشد و فراموش نشود.

✅ زبان ملت تورکمن نیز از این قاعده مستثنی نبوده و باید برای حفظ فرهنگ و اصالت تورکمن ها از این نام های تورکمنی استفاده شود تا بتوان از تهاجم فرهنگی در میان تورکمن ها جلوگیری کرد.

✅ به طور مثال نام های روستاها و برخی شهرهای تورکمن نشین از قاعده اصلی خود خارج شده و نام های دیگر با مفاهیم دیگر به جای آن گذاشته شده است که انهزام فرهنگی ملت تورکمن را زیر سوال برده است. به طور مثال چند روستا در غرب تورکمن صحرا تجمیع شدند و شهر شد و اسم آن به سیمین شهر بدل شد که هیچگونه مفهوم آن منطقه را ندارد و صرفا فقط یک اسم است.

1⃣ سیمین شهر متشکل شده از سه روستای  قارقی به معنای نی و امچه لئ به معنای جوانه نی و کتوک است که سیمین شهر نه مفهوم و نه معنای آن را می رساند و صرفا چیزی بی هویت است و هیچ وجه تسمیه ای ندارد.

2⃣ پنج پیکر یا باش یوسغا که معنای فارسی آن پنج یوسکا یا یسکا می باشد. پروفسور فاروق سومر می نویسد : در نزد تورکمن های کنار دریای خزر قبه های به اسم یوسکا وجود دارد.
وامبری می نویسد : تورکمن ها برای برخی از روسای قبائل خود، لقب باتر ( دلاور *) می دادند. و بعد از فوت باتئرها روی قبور آنها تپه هایی درست می کنند که به آن یوسکا می گفتند. که حدود ۶۰ پا محیط آن و بیست و پنج تا سی پا ارتفاع آن می باشد.

✅ در پس اسم های قدیمی شهر و روستا های تورکمن نشین فلسفه و تاریخی عمیق خوابیده است. اگر این اسم ها تغییر یابد هویت تاریخی آن منطقه نیز گم خواهد شد و  اسم هر منطقه از شهر و روستاهای این منطقه وجه تسمیه ای قابل درک و تاریخی دارد که با از بین رفتن اسامی قدیمی هویت آنها به مرور زمان از بین خواهد رفت.  

✅ اسم اشخاص تورکمنی  نیز چنین است، در تاریخ تورکمن ها اسم افراد را بنابه مکان ،  زمان و موقعیت های خاص روز تولد آن فرزند نامگذاری می کردند. و معانی و مفاهیم خاصی داشتند. اگر به اسم افراد تورکمنی دقت کنید، موقعیت های مکان زمانی و نحوه تولد آن فرزند را می توان درک کرد.

طواق یا تواق: پرده ای است که هنگام بدنیا آمدن نوزاد پیرامون آن قرار گرفته است. اگر فرزندی با آن پرده بدنیا بیاید به اول اسم یا آخر اسم ایشان طواق اضافه می شود.

برای آقایان : طواق دوردی، طواق گلدی،  طواق محمد و ...
برای خانم ها : طواق بی بی ، طواق گل ، طواق سلطان و ...

✅ پس اسم ها فراتر از چیزی است که ما احساس می کنیم و به آن توجهی نمی کنیم. برای اینکه بتوانیم فرهنگ خود را همیشه حفظ کنیم و همیشه بر سر زبانها نگه داریم باید از اسامی تورکمنی ؛ هم برای اشخاص و هم مناطق اطراف خود استفاده نماییم .

۲۷ آذر ۹۷

⭕️کانال سایت تورکمنیا

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

گولکولوک

 

 

خیرین ایلیارتورکمنصحرا

برای کمک به بیماران تهیدست
شماره کارت
 6037691980012124
شماره حساب
0109936533002
  بانک صادرات شعبه مدنی گنبد

 

 

شماره تماس سفارش:

0935

354

5288

 

خیریه احسان

تلفن:

33230357

شماره کارت ملت

3672_7007_3377_6104